Yenilikler | Haberler | Fırsatlar

İç Mekan Duvar Kaplama Malzemeleri

Mardin Airport Hotel taş panel uygulama

İç mekan duvar kaplama panelleri, ortamın ruhunu yaratan en önemli tamamlayıcılar olarak mekanların vazgeçilmezleri arasına girmiş durumda. Değişen iç mekan tasarım trendleriyle çeşitliliğini artıran ve onlarca dokuda karşımıza çıkan iç mekan duvar kaplamaları hakkında bilmeniz gerekenler bu yazımızda. Çok beğeneceğinizi düşündüğümüz taş duvar paneli modellerini de aşağıda görebilirsiniz. Duvar kaplama nedir? İç mekan duvar kaplama malzemelerinde kalite önemi, duvar kağıdı ile duvar kaplama ve daha fazlası için okumaya devam edin. 

moda pub tas tugla ahsap beton gorunumlu fiber duvar paneli

Duvar Kaplama Nedir? 

İç mekan duvar kaplamalar, hem duvarların ömrünü uzatmanızı hem de mekanda yaratıcı farklılıklar yaratmanızı sağlayan kullanışlı ve faydalı panellerdir. Tercihinize göre değişen kullanım alanları mevcut. İsterseniz iç mekan duvar kaplamları sadece dekorasyon amacıyla kullanabilir isterseniz farklı modüllerini deneyerek yaşam alanınıza belirgin faydalar yaratabilirsiniz. Bunlardan birkaçı; ısı ve ses izolasyonu. Eğer izolasyon için duvar paneli kullanmak isterseniz tek yapmanız gereken şey bunu duvar kaplama ekibine iletmeniz. İç mekan duvar kaplama modellerinin çok kullanışlı olması ve birden çok tasarım alternatifi sunması duvar kaplamalara olan ilgiyi oldukça artırıyor. Ev, otel, okul veya  işletme kısaca aklınıza gelen her mekana duvar kaplama uygulatmanız mümkün.

Oldukça hızlı uygulanan bir işlem olmakla beraber kullanım kolaylığı sebebiyle de sıklıkla tercih ediliyor. Yani duvar kaplamalar ön koşullu ürünler değildir. Her zemine kolaylıkla uygulanabilir. Uygulanacak zeminin yapısı, eğri ya da deforme olması duvar kaplama uygulamasında size hiç sorun çıkarmayacaktır. Ayrıca ileriye dönük önemli avantajları da var. Mesela bir süre sonra iç mekan duvar kaplama uygulamanızı başka bir modelle değiştirmek isterseniz bu değişimin zahmetsiz ve hızlıca gerçekleşeceğini bilmenizi isteriz. Tıpkı uygulama sırasındaki kolaylığı gibi sökme aşamasında da oldukça pratik bir üründür. Üstelik tadilat ve yenileme çalışmalarına ihtiyaç duyarsanız, duvar panellerinin demonte özelliğinin olduğunu, parça parça sökülebildiğini ve altına müdahale etme şansınızın her zaman olduğunu bilmenizi isteriz. Üstelik sökülen panelinizi başka alanda kullanmaya devam edebilirsiniz, bu harika değil mi?

Duvar Kağıdı İle Duvar Kaplama 

İç mekan duvar kaplamalarda geleneksel olarak uygulanan yöntemlerden ilki duvar kağıdı ile kaplamadır. Geleneksel diye bahsediyoruz çünkü değişen tasarım ve üretim teknolojilerinde kendini yenilemeyi tam anlamıyla başaramadı. Hala daha zeminin formu ve malzeme kalitesi duvar kağıtları için ilk ön şart. Uygulama sırasında ve duvar kağıdının üretiminde kullanılan çoğu maddenin kanserojen olduğunu söylemek mümkün. Duvar kağıdı kullanmak, birçok alan için bünyesinde barındırdığı kimyasallar sebebiyle sağlıklı değildir. Çocuk odaları, hastahaneler, dar alanlar ve okullar için asla kullanımını tavsiye etmediğimiz bu kaplama alternatifi birçok hastalığın sebebi olarak karşımıza çıkabiliyor. Duvar kaplama panellerine göre uygulaması daha zahmetlidir. Tadilat gereksinimlerinde sökme zorunluluğunun olması, sökülme esnasında altında yatan zemine zarar verme ihtimali ve temizleme zorluklarını da göz önünde bulundurursanız, duvar kağıtlarının günümüz teknolojilerinde doğru tercihler olmadığını fark edeceksiniz. 

d mobilya gop kucukkoy tas tugla ahsap beton gorunumlu fiber duvar paneli

İç Mekan Duvar Kaplama Malzemelerinde Kalite Önemi 

Duvar kaplama malzemelerinde dikkat etmeniz gereken en önemli şey malzemenin kalitesidir. Birçok avantajı olan harika duvar panelleri doğru malzeme ve üretim tekniği ile üretilmezse sunduğu faydalardan yararlanabilmeniz pek de mümkün olmayacaktır. Kalitesiz malzemelerden üretilen duvar kaplamalar görünüm olarak sizi ikna edebilir ancak ısı dayanıklılığı, UV dayanımı, darbe emiciliği ve hatta su ve nem dayanımı bakımından siz mağdur edebilir. Mutlaka doğru markalardan doğru model tercihleri yaparak panel uygulamaları yaptırmalısınız. Kaliteli duvar kaplama malzemelerinin su ve nemden etkilenmemesi, ısıya dayanıklı olarak alev almaması, darbelere karşı kendini koruyabilmesi ve güneş ışınlarından etkilenmemesi gerekir. Maddeleri artırmak mümkün. Kullanacağınız alan ve panele göre kalite nitelikleri değişiklik gösterecektir. Ancak duvar gibi mekanın en geniş ve önemli yüzeylerinde kullanacağınız bu paneller için asla kaliteden ödün vermemelisiniz.

d mobilya gop kucukkoy tas tugla ahsap beton gorunumlu fiber duvar paneliİç Mekan Duvar Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

İç mekan duvar kaplama malzemeleri panelin tasarımına, uygulanacağı alana ve özelliklerine göre değişiklik gösterir. İç mekan duvar kaplama malzemeleri arasında tuğla, briket, taş ve kerpiç gibi materyaller ile taş, ahşap, mermer, alçıpan, boya, beton ve seramik çeşitlerini sayabiliriz. Duvar kaplama panelleri arasında en sevilen modellerden biri taş duvar panelleridir. Taş serileri mekanlara derinlik ve doku kattığı için çok seviliyor. Otantik ve doğal görünüm kazandıran, birçok desen ve renkle zenginleştirilmiş taş duvar paneli modellerine mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.