Yenilikler | Haberler | Fırsatlar

Masif Ahşap mı Yoksa Doğal Ahşap Kaplama mı Tercih Edilmeli?

m conchiglia giallo ahsap gorunumlu fiber duvar paneli

Masif ahşap ağırlığı ve kendisine has dokusu ile karşımıza çıkıyor. Doğal görünümlü ahşap ise masif ahşaba oranla öncelikle ciddi bir bütçe farkı sonrasında da kullanım alanı farklılığı sunuyor. Bu yazımızda masif ahşap ile doğal ahşap karşılaştırması yapıyor ahşap kaplama hakkında merak edilenleri cevaplıyoruz. Eğer masif ahşap ile ahşap duvar paneli arasında kaldıysanız mutlaka yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ahşap duvar paneli özellikleri ve detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Masif Ahşap Nedir?

Masif ahşap doğal ağaç gövdelerinin ham olarak karşımıza çıktığı, ana maddenin gerçek ahşap olduğu, işleme ve yontma yöntemleriyle hazırlanan küt ürünlerdir. Bu ürünlerin en büyük dezavantajı esnek olmaması ve bakım gerektirmesidir. Bazı küçük ahşap yiyici böceklerin hedefi olan, sudan kolaylıkla etkilenen ve alev alabilen yapıları vardır. Görkemli ve güzel olmalarının getirdiği ağırlığı kısmen dezavantaj olsa da esnek olmaması ve eğimli mekanlara uygulanamaması daha büyük sorun teşkil eder. Ahşap kaplama ile kıyaslandığı zaman belirgin farkları vardır.

Ahşap Duvar Kaplama Nedir?

Ahşap duvar kaplama çalışmaları birçok avantaj sunan, doğal görünümlü hafif ve esnek malzemelerden tasarlanmış panellerdir. Bu paneller hem zengin renk ve dokulara hem de oldukça dayanıklı forma sahiptir.

Ahşap Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Ahşap kaplama panellerin en sevilen özelliği ise esnek alanlara uyumlu olmasıdır. Kemer, tonoz gibi kıvrımlı alanlara, çatı katı, merdiven gibi hareketli bölümlere kolaylıkla uygulanabilir. Masif ahşaba kıyasla çok daha uzun ömürlü ve ekonomiktir. Etkileyici bir dayanıklılığa sahip olan ahşap duvar kaplama modelleri sudan, nemden ve ısıdan etkilenmez. Alev almaz, dış etkenlere maruz kaldığı için deforme olmaz. Silinebilirdir ve boyanabilir olduğu için tasarım değişimlerine ayak uydurur. Hem yaratıcı tasarımlar sunar hem de çok fazla model ile istediğiniz sonuca ulaşmanızı kolaylaştırır. Pratik olması birkaç vida ila uygulanabilmesiyle sağlanırken sökülme aşamasında da büyük kolaylık sağlıyor. Hem ekonomik hem de kolay bir çalışma daha rahat değişimler için büyük avantaj elde etmenizi sağlamaktadır.

Masif Ahşabın Dezavantajları Nelerdir?

Masif ahşap, ahşap duvar kaplama çözümlerine göre daha hantal ve pahalıdır. Ağır olduğu için hem uygulaması hem de taşıması sorun yaratır. Dış etkenlerden doğrudan etkilenir. Uzun süre suya ve ısıya maruz kalması deforme olmasına sebep olur. İç ve dış mekanlarda konforlu kullanıma uygun değildir. Zamanla yıpranmaya ve eskimeye yatkındır. En bilinen dezavantaj dayanıklılık alanında göstermekle beraber bütçe kısmında daha belirgin bir farklılık bizi karşılıyor. Masif ahşap, ahşap duvar kaplama çözümlerine göre çok daha maliyetlidir. Masif ahşap değişimlere doğrudan ayak uyduramaz, boyanabilir değildir. Masif ahşap tercih etmeden önce bu özellikler göz önünde bulundurup tercihinizi doğru yönde yapmalısınız.

Doğal Ahşap Duvar Kaplama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İç veya dış mekanda kullanılabilen ahşap duvar kaplama panelleri geniş bir yelpazede tasarım özellikleri sunuyor. Birbirinden güzel modeller içerisinde tercih yapmadan önce mekanla uyumuna dikkat etmeli ortamın genişliği veya darlığına göre tercihlerde bulunmalısınız. Dar alanlar için açık renkler, geniş alanlar için iri desenler tercih edilebilir. Dış etkenlerden, sıvıda ve ısıdan etkilenmediği için kullanım tercihi yaparken cesur davranabilirsiniz. Zamana yenik düşmeyen ahşap duvar paneli ekonomik çözümlerle tasarım fikirlerinizi güçlendirebilirsiniz. Detaylı bilgi için ahşap duvar paneli sayfamızdan onlarca yaratıcı modelimizi inceleyebilir, avantajlarını detaylı olarak okuyabilirsiniz. İç veya dış mekanlarda ahşap kaplama çalışması yapmadan önce ürünlerimizi incelemenizi tavsiye ederiz. Sağlıklı ve güvenli kullanım için doğal görünümlü ahşap modelleri tercih ederek farklılığı hissetmeye hemen başlayın!